להתבונן בעצמי כדי להבין למה רע לי

גם אני, כמו כולם, חשבתי שברגע שאמצא אהבה, הכל יסתדר לי בחיים. הבעיה הייתה שאת כל הדברים הלא טובים בחיים שלי חשבתי שאני אפתור על ידי פתרונות חיצוניים - אהיה מאושרת כשאמצא גבר, אהיה מאושרת כשיהיה לי כסף, אהיה מאושרת כשאצילח במה שאני עושה. לא רק זה, גם האשמתי את העולם החיצוני על כל הבעיות שלי - לא הצלחתי כי זה לא היה פייר, לא המשכנו לצאת כי הוא הוא היה דפוק, רבתי עם ההיא בסופר כי היא סתומה. כל הזמן הסתכלתי החוצה, על העולם, על אנשים, על האחר.... אבל אף פעם לא עצרתי להסתכל על עצמי, להתבונן.


התבוננות זה כלי מאוד חשוב שאני משתמשת בו ומלמדת גם אחרים. ההתבננות קוראת מתוך מדיטציה כלומר, מתוך נוכחות ברגע, הרגעה של הגוף על ידי נשימה נוכחת ועם המון סבלנות וחמלה, קודם כל לעצמי. מתוך ההתבננות שלי, ראיתי עם הזמן שאני בכלל לא סובלת את מי שאני, שאני לא אהובת את עצמי בכלל. במקום ללמוד לאהוב את עצמי, הייתי עסוקה כל היום בלהאשים אנשים אחרים בחרא שלי. הייתי עסוקה בלבנות חלומות על מציאות טובה יותר, שלא באמת תיקרה אי פעם, במקום להתמודד עם האמת שעמדה לי מול הפרצוף - את לא שווה שום דבר. ״הרי אם הייתי שווה, ההורים שלך היו אוהבים אותך כמו שצריך אז כנראה את לא שווה את האהבה שלהם, או בכלל.״ מחשבה של ילדה קטנה שלא באמת מבינה איך העולם עובד.


כשהתחלתי להתבונן, גם התחלתי לראות ובהתאם גם להתאהב בעצמי מחדש, לגדל מחדש את הילדה שבתוכי עם יותר אהבה משהיא קיבלה אי פעם, התחלתי לראות את העולם בצורה יותר מדויקת, פחות ופחות דרך הכאב שלי, יותר ויותר בעיניים אוהבות, סבלניות וחומלות, עם גבולות כמובן. היום אני מרגישה שהגעתי למקום בו אני מנהלת זוגיות של ממש, עם עצמי וכן, גם עם אלוהים או יותר נכון הכוח שמניע את כל הדבר הזה שקוראים לו החיים, הקיום, היקום. מה שחשוב, זה שאני מבינה, שמה שקורה לי בחיים זה שיקוף ישיר של מה שקורה בתוכי, בעולם הרגשי שלי ולכן, גם כשאני רבה עם מישהי בחנות הגלידה, אני יכולה לכעוס עליה עד מחר אבל גם להתבונן בעצמי, בהתנהגות שלי, בסיבה לזה שהתנהגתי בצורה כזו, לפגוש את הכאב שיש בי שהוטרג על ידי פעולה חיצונית והפעיל אצלי התנהגות לא רציונלית, שפויה או נעימה.

השלב הראשון בעיניי הוא להבין שאני חייבת להתחיל להתבונן בעצמי יותר, להיכנס פנימה ולמצוא את מקור הסבל שלי בתוכי, ולא בעולם שמחוצה לי. זה נכון לגבי כל התחומים בחיים - כשבאמת אוהב את עצמי, אוכל למצוא מישהו שיאהב אותי, כשאאמין בעצמי, אצליח במה שאני עושה וכך הלאה. אז אחרי שהבנתי שאני צריכה להתחיל להתבונן, איך עושים את זה? מתחילים בנשימה, לוקחים נשימה גדולה פנימה מהאף והחוצה מהפה ומרכזים את כל תשומת הלב על הנשימה, התחושה בנשימה בגוף והתחושות השונות שעולות בנו, פיזית ורגשית.